11111 Web Analytics

Clicky

Isagenix Cost

 

Isagenix Cost

What Does Isagenix Cost?

You may, perhaps, have found your way to this page on the internet by asking Google, “What does Isagenix cost?” or “What are Isagenix prices?” or simply, How much is Isagenix?”

Those are all popular searches in Google.

As in other posts on this website, I will make the assumption that when people are asking, “What does Isagenix Cost?”, they are referring to one of the flagship nutritional cleaning programs, either the 9-Day program or the 30-Day program.

Isagenix produces quite a number of products, many of which can be purchased individually or as part of a “system”, so there is no single answer and no simple answer to the question, “What does Isagenix cost?”, but let’s look at this question from a few different perspectives.

If you would like to chat with me about how to purchase Isagenix products and/or how to make money as an Isagenix Associate, contact me anytime via email at astransman@rogers.com or by telephone at 416-519-4427.

 

What Does Isagenix Cost?

Let’s talk about the 9-Day and the 30-Day systems as they really represent the starting point for most people in their Isagenix journey, if you will.

The retail cost of the 9-Day nutritional cleansing program is $176. The retail cost of the 30-Day program is $383.

If you wish to become an Isagenix Associate – an annual membership is $39 – and you can purchase any of the Isagenix products at a considerable discount for the entire length of your membership – not just for the introductory program.

As an Isagenix Associate, you can purchase the 9-Day program for $141 and the 30-Day program for $308.

Bear in mind that on both the 9-Day and the 30-Day programs, other than on the “cleanse” days, you will be having two meals consisting of an Isalean shake.

So, with the 30-Day program, for $308, you get meals for 30 days, and with the 9-Day program, you get meals for 9 days for $141.

You get a whole lot more as well on both of the programs, as well, but if you wish to compare apples to apples – which is to say, Isagenix versus the cost of groceries, those are the numbers – $308 for 30 days of food and $141 for 9 days of food.

 

If you would like to chat with me about how to purchase Isagenix products and/or how to make money as an Isagenix Associate, contact me anytime via email at astransman@rogers.com or by telephone at 416-519-4427.

 

 A Quick Invitation from the Founder of This Website

Many people who enjoy Isagenix products are able to get their products for FREE by becoming an Isagenix Associate and sharing their Isagenix experience with friends, family members and colleagues. It is easy to earn money as an Isagenix Associate if you are part of one of the top teams in Isagenix. To join our Isagenix team, contact me anytime at 416-519-4427.

 

Two Other Perspectives on the Cost of Isagenix

Isagenix is a food, and like all other foods, it has a real cost.

But, because it is a superfood, Isagenix is also an investment in your health and well-being.

And, of course, if you choose to become an Isagenix Associate and to take advantage of the Isagenix business opportunity, you can quite readily earn back the cost of your Isagenix products on a monthly basis so that you are, essentially, getting them for free.

That’s a sweet feeling, let me tell you.

But, let’s get back to the point about investing in your health and well-being.

the following is an excerpt from the interview with Dr. Nancy Leslie, Naturopathic Doctor and Ph.D. in Alternative Medicine. Here is what she told interviewer Ron Reid about how she views the cost of Isagenix:

 

I don’t recommend [the Isagenix program] as a supplement. I recommend it as your main food source because it gives you the nutrients that your body needs. It’s the highest quality. You just can’t buy the quality out there, even in fresh fruits and vegetables. So, I actually, in my perspective and how I’m going to be using this product, this is my main source of groceries and then I supplement it with organic fresh fruits and vegetables. So I’ve actually turned the paradigm around. I don’t eat healthy by buying [food] from the grocery store. I shop at Isagenix. People might think that I’m joking and I’m just saying that. But if they come and look in my cupboards, they’re going to see more Isagenix products than they do anything else. I don’t do pre-packaged foods. I don’t do prepared foods. I cook everything from scratch. And so Isagenix is my main food source and then I supplement [it] with healthy, fresh organic fruits and vegetables.

And, here is Dr. John Gray, addressing the same question, the cost of Isagenix:

What’s most interesting is that my grocery bills are probably lower than anybody’s simply because I drink my meals. Some of the time, I just have a shake for dinner or for lunch or for breakfast. It’s not that I’m trying to cut back on the cost of food because I think the most important investment we can ever make is in the quality of the food and the supplements that we take. The most important investment we make is in the quality of our food. Often people look at the Japanese, who have that record of being the healthiest people in the planet when you average it. They also invest the most money into their food and the cost of their food and the cost of their supplements. They’re very conscious about that. It is important that we recognize that this is one of the most important investments we can make and if there’s any shortage of money, the first thing we want to do is start having more shakes because it’s very inexpensive, in a sense. It’s [the Isalean shake] an expensive shake but it’s affordable to everyone because it can replace a complete meal and that’s the amazing, amazing thing about it.

 

If you would like to chat with me about how to purchase Isagenix products and/or how to make money as an Isagenix Associate, contact me anytime via email at astransman@rogers.com or by telephone at 416-519-4427.

What Does Isagenix Cost?

As we saw earlier, questions such as “How much is Isagenix?” are posed every day on the internet. But what is the answer?

In terms of dollars and cents, the 30-Day program will cost you about $10/day – that is not in addition to your food bill but instead of your food bill.

Do you spend less than $300 on food in a 30-day period, and if so, what do you get?

Do you get a superfood that not only promotes optimal function of your body but will achieve a loss of between 15-20 pounds in most people who follow the program?

And do the foods that you buy in the grocery store provide you with an opportunity to create a business – one from which you can earn as much as you want, depending upon the amount of time and effort that you wish to put into it?

 

If you would like to chat with me about how to purchase Isagenix products and/or how to make money as an Isagenix Associate, contact me anytime via email at astransman@rogers.com or by telephone at 416-519-4427.

 

Getting Started With Isagenix

For many people, the introduction to Isagenix becomes a lifelong journey.

But all journeys have to begin with a first step.

The first step in your Isagenix journey can be a conversation. Feel free to contact me any time via:

Telephone: 416-519-4427

0r

Email: astransman@rogers.com

or

Skype: AlanStransman

 

More Information About the Isagenix 30-Day Program

For additional background information on the Isagenix programs, click on the video below:

 

 

 

 

This entry was posted in Purchase Isagenix. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*


CommentLuv badge